Obróbka tworzyw sztucznych metodą odlewania rotacyjnego odbywa się w czterech etapach. Ich sprawne i płynne przeprowadzenie zapewnia odpowiednią jakość końcowego produktu.
Poniżej prezentujemy krok po kroku cały proces produkcji rotomouldingowej.
Proces rozpoczyna się od wypełnienia odpowiednio skonstruowanej formy termoplastycznym tworzywem sztucznym w formie granulatu lub proszku. Na tym etapie skład proszku może być dowolnie modyfikowany i wzbogacany, np. w dodatki barwiące. Formy do formowania rotacyjnego produkowane są z aluminium lub stali, a ich wymiary i wygląd zależą wyłącznie od potrzeb i preferencji klienta.
Następnie forma wypełniona sproszkowanym tworzywem jest podgrzewana do odpowiednio wysokiej temperatury, tak, aby proszek przeszedł w stan płynny. Mechaniczne ramiona przez cały czas obracają formę wokół dwóch prostopadłych osi z prędkością około 20 obrotów/minutę. Prawidłowo dobrana temperatura oraz szybkość obrotów gwarantują równomierne pokrycie ścian formy płynnym tworzywem.
Kolejnym etapem jest chłodzenie wciąż obracającej się formy za pomocą wody lub zimnego powietrza. Pozwala to na stwardnienie znajdującego się w niej tworzywa. Ciągły ruch chłodzonej formy zapobiega osiadaniu płynnego tworzywa w nieprawidłowych miejscach, dzięki czemu ściany gotowego produktu mają odpowiednią grubość i wytrzymałość na całej powierzchni.
Po zastygnięciu polimeru gotowy produkt jest gotowy do wyciągnięcia z formy, która, po oczyszczeniu, ponownie wypełniana jest sproszkowanym polimerem i cały proces rozpoczyna się od nowa.