Formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych | rotomoulding
443
page,page-id-443,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,ajax_fade,page_not_loaded,,paspartu_enabled,paspartu_on_bottom_fixed,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Formowanie rotacyjne – co to jest?

Formowanie rotacyjne, znane także jako rotomoulding, to technika formowania tworzyw sztucznych, która ze względu na szeroki wachlarz zastosowań, cieszy się w ostatnich latach olbrzymią popularnością.

Zastosowanie metody Rotomouldingu pozwala na tworzenie pustych w środku obiektów o dowolnym kształcie i rozmiarze. Istotą procesu jest wypełnienie kilkuczęściowej formy granulatem termoplastycznego tworzywa sztucznego. Po podgrzaniu do temperatury około 250 stopni, płynne tworzywo pokrywa ściany formy, która przez cały czas trwania procesu produkcji obraca się wokół dwóch prostopadłych osi. Po zakończeniu wygrzewania obracająca się forma jest schładzana, a po utwardzeniu się tworzywa uzyskiwany jest gotowy produkt.

Formowanie rotacyjne wykorzystywane jest zarówno w produkcji niewielkich przedmiotów, jak również dużych zbiorników do pojemności nawet 5000 litrów. Tworzone na zamówienie formy pozwalają na produkcję nawet najbardziej skomplikowanych detali. Dzięki obracającej się formie, tworzywo sztuczne jest równomiernie rozprowadzane po jej ścianach, co zapewnia odpowiednią wytrzymałość i szczelność zbiorników. Tworzenie przedmiotów w jednej bryle sprawia, że nie posiadają one tzw. szwu, który może być miejscem zmniejszonej wytrzymałości tworzywa. Podczas produkcji nie wykorzystuje się wysokich ciśnień, dzięki czemu gotowe produkty pozbawione są zniekształceń i naprężeń.

Formowanie rotacyjne jest także wyjątkowo ekonomiczne, zwłaszcza w porównaniu z dotychczas stosowanymi technikami. Niski koszt form, a także możliwość tworzenia produktów o dowolnym kształcie i rozmiarze sprawiają, że produkcja nawet niewielkich serii jest opłacalna. Dodatkową zaletą formowania rotacyjnego jest niewielka ilość odpadów, a także szybki czas uruchomienia produkcji. Wszystko to sprawia, że rotomoulding jest coraz częściej wykorzystywany przez różne gałęzie przemysłu.